2021. augusztus 15., vasárnap

PMP: Vácrátót - Máriabesnyő

 2021.06.26-án folytattam a Pest megyei Piros túramozgalom bejárását. A közlekedés és a hazautazás megkönnyítése érdekében ezúttal is a távolabbi helyről indultam a számomra közelebbi felé. Eredetileg korábbi indulással terveztem mint 9 óra, de a tervező kissé megtréfált, a szombati helyett még a pénteki indulási időpontokkal számolt a 151-es busz esetében. Ennek ellenére, csodával határos módon még elértem volna a KÖKI-ből induló vonatot, de hiába futottam a peronhoz, mert kiderült, hogy 20 percet késik. B tervként maradt a 7:45-kor induló helyközi busz járat Újpest- Városkaputól. Ehhez persze az egész városon keresztül kellett metrópótlóznom, de az időmbe belefért.

Vácrátóton a községháza megállóban szálltam le, mert ez van a legközelebb a Sakál tanya sörözőhöz, ahol a hivatalos bélyegző - sőt, abból kétféle is- megtalálható. A bejárathoz érve derült ki, hogy a kocsma csak 9-kor nyit, de mivel nem a korábbi busszal sikerült jönnöm, volt értelme kivárni azt a 15 percet ami még eddig az időpontig hátra volt. Ez idő alatt megreggeliztem, beállítottam a felszerelést és a GPS-t is. Így mire nyitott a söröző, már csak a pecsételést kellett elintéznem az indulás előtt. Itt jegyezném meg, hogy ha valaki nyitvatartási időn előtt érkezne, akkor a sarkon található Botanika ABC-ben is érdemes próbálkozni; nekem is felajánlották a lehetőséget, mert látták, hogy várok, de ezúttal nem éltem vele.

A vácrátóti bélyegző "őre" 9 előtt zárva van.

Lehet a korán kelés és a közlekedési mizéria miatt, de először rossz felé indultam el. Aztán "újrakalibráltam" a rendszert és a botanikus kert kőkerítése mellett immár a helyes irányba kezdtem el gyalogolni. Ha már így alakult benéztem egy pillanatra az arborétum bejáratán, és felfedeztem a turista érme szimbólumot a jegypénztár üvegfalán. Mivel ezeket is gyűjtöm kaptam az alkalmon és megvettem az ittenit. Mintegy négyszáz métert kellett még az Alkotmány utca mentén mennem mielőtt balra tértem volna a Szent István utcára. Erről az ugyanezen nevet viselő lakóparknál kellett jobbra fordulni. Itt a félig meddig köves-homokos utat a teljesen homokos váltotta fel, amin nem volt olyan könnyű haladni hála az elmúlt időszak meleg időjárásának.



Az épülő Szent István lakópark előtt jobbra visz a jelzés, ami felfestve viszont nincs, ezért kell figyelni

Jól eső árnyék 

Pipacs mező

Visszapillantva feltűnik a Naszály

Fény-árnyék játék

Őrbottyán szélét az Erdősor utcánál értem el. A hibátlan aszfaltcsíkról a már kopottasabb Fekete István utcára tért a jelzés és ezen érte el a vasúti sínpárt. Az ilyen átkelők előtt-után megszokott korlátot már benőtte a gaz, jól láthatóan mindenki a mellette kitaposott sávot használja, de azért a körültekintést ne felejtse el senki mielőtt átkelne. A túloldalon - már a Vak Bottyán után - értem el a Rákóczi Ferenc utcát, amely a település egyik főutcája. A piros sáv itt balra fordul, viszont a bélyegzőhely felé jobbra, a piros kereszten kell menni egy keveset, a 193. szám alatt található Büfé-falatozóig. A tulajdonképpen kocsma hűvösében jól esett egy pohár sör és egy kis pihenő. Az egyik vendég kérdezte, hogy honnan-hová megyek. Már a válaszra is nézett egy "kereket", de amikor azt is megtudta, hogy gyalog, tisztán kiolvastam a tekintetéből, hogy "Ez nem normális!" :)

Erdősor utca, Őrbottyán

Fekete Istvánról a Vak Bottyán utcára a vasúton át

Büfé-falatozó (kocsma), ahol a bélyegzőt is találjuk

A frissítést követően visszatértem a korábbi elágazásba, de ezúttal már egyenesen folytattam a Rákóczi  utcán. Rövidesen elhaladtam Obersovszky Gyula író, költő, főszerkesztő emlékháza előtt, majd egy egy S kanyart követően már Őrbottyán Vácbottyán városrészében jártam. Egy korábbi módosításnak köszönhetően a jelzés a buszmegálló után, a Péter és Pál apostolok templom előtt jobbra megy tovább a Jókai Mór után az felé. A temetőnél már a Pálosok útja nevet viseli a földút és elméletileg ezt követi a jelzés is, így kerülve ki a L-Ranch területét. Ezt a leágazást valamiért nem vettem észre, így később, egy másik földúton csatlakoztam vissza a piros-zöld jelzésekre, alulról megkerülve ezzel a ranchot. 

Obersovszky Gyula emlékháza

Vácbottyánra érve

Péter és Pál apostolok templom kapuja előtt


Hivatalosan ezt a táblát már nem kellett volna látnom...

Miután tehát visszataláltam a helyes ösvényre egy napraforgó föld mentén követtem azt dél-keleti irányba. ismerős hang ütötte meg a fülemet és gyorsan meg is lett a forrás Egy fa csúcsán gyurgyalagok bandáztak, de közeledtemre sajnos gyorsan odébb is álltak, így csak távoli fotót tudtam készíteni róluk. Pár száz méter múlva derékszögű bal kanyar következett immár a fák által biztosított árnyékosabb úton.
Aztán egy kissé benőtt szakasz következett mielőtt visszatért volna a jelzés a megszokott széles erdei útra. Egy újabb jobbkanyarral gyakorlatilag teljesen megkerültem a területet, melyet a térkép Nagy-erdőként nevez. Itt jött egy emelkedő, melynek végén- bár jelzés nem mutatja- balra kell menni, más különben a zöld négyzet jelzést követve Erdőkertesen köt ki az ember. (Ez még nem lenne nagy baj, mert később ezt a települést is érinti a piros, de nem bélyegzőhely, az így kihagyott Vácegres viszont az.) A szép panorámával rendelkező szekérúton folyamatosan ereszkedve értem be Vácegresre. A nagy melegben jól esett volna egy hideg üdítő, de a vegyesbolt, ahol a bélyegző is van, zárva volt. Így maradt az igazoló fotó. Hideg víz viszont jutott, hála a szépen felújított téren található köztéri csapnak. A mellette található padnál tartottam egy rövid szünetet, mialatt ettem is. 

Gyurgyalag csapat

Egy kis búj búj zöld ág :)

Tövisszúró gébics zsákmányával csőrében



1956 50. évfordulójára állított emlékmű

Sajnos épp zárva volt, így se üdítő, se bélyegző nem jutott

A tér a zászlókkal, a csappal, asztallal és paddal

Evangélikus templom

Mielőtt visszatértem volna a piros jelzésre még benéztem a Baptista kápolnába, amit két hölgy készített elő az istentiszteletre. Beszédbe elegyedtünk, elmondtam honnan jöttem, merre tartok, mi is az a Pest megyei piros. Kissé meg voltak döbbenve azon, hogy ilyen melegben túrázom és bár mondtam, hogy van elég vizem, mindenképp adni akartak. Köszönettel elfogadtam és folytattam az utam Erdőkertes felé.

Babtista kápolna, Vácegres


A Vácegresről kifelé vezető aszfaltot annak kanyarjában hagytam el, tovább is egyenesen haladva. Hamarosan elértem az Egres- patakot és átkeltem rajta azon a néhány rönkön amit erre a célra helyeztek oda. Az ártéri fákat elhagyva újabb jobb kanyar következett. Egy eleinte kissé nehezebben járható homokos, majd az erdőbe beérve újból jól járható ösvényes értem el a nem rég elhagyott utat, melynél balra fordulva pár tíz méter után már Erdőkertes belterületén jártam. A Fő útról előbb a Háromház utcára, majd az Erdőkerülő utcára tértem a jelzést követve. Innen újabb emelkedő kezdődött bent az erdőben.
Átkelő az Egres-patak felett

Taposós homokon


Súlyos lehetett a helyzet, ha ez a tábla is ki kellett kerüljön :)

Irány ismét a hűs erdő

 Hol jobban, hogy kevésbé emelkedett az út alattam a folytatásban. Szűk három kilométer megtételét követően értem el a Margita 344 méteres csúcsán található geodéziai toronyhoz. Természetesen erre is felmásztam és a panoráma miatt ezúttal is abszolút megérte. 

Margita

Rigó mama a fészkén

A Naszály

Az eddigieknél kissé kanyargósabb, szinte folyamatosan lejtő, zömmel zárt, de nyitott szakaszokat is tartalmazó erdei úton ereszkedtem egyre lejjebb a Margitáról. Hosszú, csaknem hat kilométeres menetelés után érkeztem meg a Babatpusztai tangazdaság épületeihez. Kissé meglepett a mellkas magasságban húzódó villanypásztor, de már rutinosan bújtam át ezúttal alatta. A parkolóban álló autók, a sütögetés illata és a kiszűrődő beszélgetések elárulták, hogy ezen a hétvégén is többen választották a pihenés helyszíneként a Babat-völgyet, amely egyébként csak előzetes bejelentkezés után látogatható. Miután készítettem néhány fotót a karámban tartott bivalyokról, szarvasmarhákról, racka juhokról mentem is tovább a Babati Istállókastély jobb sorsra érdemesebb épülete felé.




Citromsármány 

Újabb C-betűs lepke

Babatpuszta néhány lova

Egerészölyv lesi leendő prédáját


Bivalyok

Babatpusztai Istállókastély

Az M3-as autópályáig kb. 1,5 kilométeres aszfalt út vezetett. Ez alatt számos, az Aranyos- patak felduzzasztásával létrehozott, zömmel védett halastó mellett mentem el, de 1-2-ről azért készült fotó is. Az alagútban több helyre fecskék fészkeltek; itt biztonságban vannak. Az alagúton átérve és egy kis hídon átkelve a Pap Miska-kúthoz érkeztem, melynek hús vize igen csak jól esett.

A babatpusztai halastavak egyike

És egy másik

Át az M3-as alatt

Pap Miska-kút

A kúttól induló meredek emelkedőre sok mindent tudok mondani, de azt , hogy jól esett nagyon nem :) Miután hősiesen leküzdöttem a kb. 70 méteres szintemelkedést végre szintben lehetett haladni. Rövidesen be is értem a lakott területre a Máriabesnyő lakópark mellett. A temetőnél bal kanyar következett. Az itt nyugvó Gróf Teleki Pál sírját ezúttal nem volt időm meglátogatni, de a következő teljesítés során majd szeretnék rá időt szakítani. Mintegy 500 méter megtételét követően értem az ismert búcsújáró helyre, a Nagyboldogasszony bazilikához. A kötelező fotók elkészítését követően előbb kijöttem a székelykapun, majd jobbra felmentem a Mater Salvatoris lelkigyakorlatos házba, ahol a bélyegző található. Szerencsére pont ott volt egy hölgy aki bár nem adta oda a pecsétet, de bélyegzett nekem a büfében. Ha már így alakult, vettem egy hideg kólát is egyfajta jutalom italként.

Ez az emelkedő hiányzott mint a bokán rúgás


Nagyboldogasszony bazilika



A bélyegzőn is szereplő székelykapu

Mater Salvatoris lelkigyakorlatos ház; bélyegző a büfében van

A lelkigyakorlatos háztól már csak a vasútállomásig kellett eljutnom. Pont úgy alakult, hogy volt időm kényelmesen átöltözni és kicsit nyújtani egyet mire jött az egri inter régió vonat. A mai nap végén 36,4 km-t mutatott a GPS, bizony jól esett a pihenés még másnap is :)

Máriabesnyő, vasútállomás













Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése