2018. augusztus 30., csütörtök

Villámfényes este a Pilisben

Avagy, akkor kell menni, ha jól esik


Az elmúlt évek során túracsapatunk- melyet vezetője után és hivatalos név nem lévén csak Marci és a Haveroknak hívok-, egyre stabilabbá, egyre összetartóbbá vált. Kialakult egy egyfajta "kemény mag", akik lehetőségük szerint minden túrára elmentek, közösen átélve a természetjárás és egyéb vele összeköthető tevékenység -például bor kóstolás- élvezetét. Szinte észre sem vettük és elértük a stabil 20 fős, sőt gyakran azt is meghaladó létszámot. A kezdetben egymás számára idegen emberek csoportjából egy összetartó közösség kovácsolódott össze; többünk között a haverságból barátság is lett. A csapat berkein belül többször emlegetett Nagy Manitu (rá még visszatérünk) földi gyermeke, csapatunk vezére, Marci ügyelt arra, hogy többek legyünk egyszerű, A-ból B-be vándorló társaságnál, így tavaly például vándor sátrazós túrára vitte népét a Pilisbe...a 30 fokban. És mentünk! Mert jó mókának ígérkezett, és az is volt, még úgy is, hogy első este a Kevély- nyeregben jómagam nem sokat aludtam a "fóliasátorban", hanem inkább a fedett pihenő alatti asztalt választottam :) Aztán ott volt a via ferrata kipróbálása Ausztriában, amikor lekéstük a hegyről lefelé jövő utolsó felvonót, de aztán kiderült, hogy jópénzért van egy utolsó után is :)

Szóval kalandokban volt részünk már eddig is, de volt még valami amit nem próbáltunk, ez pedig a bivakolás, vagyis a minimális felszereléssel, kvázi szabad ég alatt alvás művészete. A megmozdulás eredeti helyszíne a Pilis-tető lett volna, mivel a Boldog Özséb- kilátó remek éjszakai fekhelynek ígérkezett, ahonnan a hajnali napfelkelte is remekül látható. Az eredeti időpont viszont nem volt jó sokunknak, de Marci és Béla- a bátor-, kimerészkedtek utóbbi javaslatára a Pilis egyik legszebb kilátópontjára, a tavaly óta kilátóval is büszkélkedő Prédikálószékre. 
A helyszín annyira elnyerte a mi bölcs vezetőnk tetszését, hogy a csapat többi tagja részére is ugyanide került meghirdetésre a megismételt esemény augusztus 24-re, péntekre. A több hete tartó hőhullám kitartott egész héten, de hétvégére enyhülést, sőt 10-15 fokos lehűlést prognosztizáltak a meteoromókusok; meg persze nagy és durva esőzéseket mintegy kísérőjelenségként. Ez utóbbiakat viszont főleg vasárnapra ígérték, még szombatra is szép időt mondtak...

Mondhattak, mert a vihar sem emberi nyelven nem beszél, se a naptárat nem ismeri, ez már tuti. Ugyanis megérkezett már pénteken vasárnap helyett. Hiába néztük többen is szinte már óránként a különböző oldalak előrejelzéseit, mert esőt maximum 50-60%-ban jeleztek, de azt is csak 1-2 mm mennyiségben.

A Prédikálószéket legalább három útvonalon lehet megközelíteni. Mi a Pilisszentlászló után található Kis Rigó étteremtől indultunk a piros kereszt jelzésen, mivel ez az útvonal ugyan hosszabb mint a másik kettő, viszont a szintemelkedés egyenletesebb és a visszaúton is szinte csak lefelé jön az ember. 

Már a start felé utazás közben is megjelent pár esőcsepp az autó szélvédőjén, de ennek nem tulajdonítottunk túl nagy jelentőséget. Mint ahogy próbáltuk beleszugerálni a "méreg szürke" színű felhőkbe is, hogy azok nem felénk jönnek és nem igazán keresztezik majd az ösvényt amin haladunk felfelé. Nos, legközelebbi hasonló alkalomra el kell végeznünk valami netes amatőr sámánképző tanfolyamot, mert a felhők már csak azért is felénk jöttek és nem sokkal az indulás után el is kezdték "kiszórni" tartalmukat ránk. Eleinte még elviselhető mértékben történt ez, de kb. az első km megtételét követően a viszonylag csendes eső átváltott monszun módra mindössze egyetlen perc alatt. Itt már muszáj volt felvenni az esőkabátot. A hátizsák esővédőjét is jó lett volna telepíteni, ha nem hagyjuk jó érzékkel otthon többen, köztük jómagam is. Próbáltam a magunkkal hozott kukás zsákkal pótolni a huzatot, de sokat nem ért a dolog.


Hamarosan már egyre közelebbről hallottuk a dörgéseket és egyre gyakrabban "fényképeztek" is odafentről; hiába, valamiért egyikünknek sem akart mosolyra húzódni a szája. Hamarosan már mindenhol folyt a víz; eszembe jutott a Beatrice örökbecsű klasszikusának, a 8 óra munkának egyik sora is: "ami befolyik, az rögtön kifolyik". Ők mondjuk nem teljesen erre a szituációra értették, de kicsire nem adunk :)


Alapvetően időben indultunk az étterem parkolójából, de a sötét felhőknek és a zárt erdőnek hála egyre gyorsabban romlottak a látási viszonyok is. Amivel amúgy nem lett volna baj, volt annyi fejlámpa hogy elég legyen mindannyiunknak, viszont az ömlő esőben valamiért nem akaródzott elővenni. Már túl voltunk a "point of no return"-ön is, amikor csendesedni kezdett az özönvízszerű eső. Többen fellélegeztünk, hogy ha bár csurom vizesek is vagyunk, de a csúcsig talán egy kicsit még tudunk száradni és innentől minden szép és jó lesz. "Nénikétek!" - gondolta a vihar és nem sokkal, talán 6-700 méterrel a kilátó előtt ismét rákezdett...Dörgött, csörgött, csattogott és esett, újra monszun módban. Ezen a ponton többen felsírtunk- legalább is legbelül biztosan-, és a bakancsok is felmondták a szolgálatot; az enyém is átment hidromasszázs módba. A csúcsot szinte már robotpilóta módban értük el, ahol újabb, nem várt meglepetés várt minket.

Mondják, hogy mindenki rajong valamiért, mindenkinek megvan a maga "kattanása", nos a kilátót ezen az estén villámvadász fotós csapat lepte el. Találtunk azért helyet magunknak; azt nem mondom, hogy száraz is volt, de akkor az már senkit nem is érdekelt. Felmértük a károkat: kiderült, hogy többeknek nincs száraz váltó ruhája, illetve beázott a hálózsákja is. Pár perces tanakodás és tanácskozás után úgy határoztunk, hogy ha itt vagyunk, akkor eszünk egyet, de utána nem kockáztatjuk meg, hogy esetleg megfázás vagy valami komolyabb nyavalya legyen a dologból és, ha a Nagy Manitu- aki eddig nem volt túl kegyes hozzánk- is úgy akarja, visszamegyünk a kocsikhoz és inkább a saját ágyainkban alszunk. Evés közben cseverésztünk, villámokat néztünk, megbeszéltük mit lett volna ha..aztán egyszer csak egyik társunk dorombolni kezdett. Na, nem azért mert a barátnője megsimogatta; hanem az ismert népi hangszert szólaltatta meg mindenki meglepetésére. Ez pedig csak fokozódott, amikor eljátszotta rajta a Star Warsból ismert Birodalmi indulót :)

Miután végeztünk az evéssel, ivással, összeszedelődzködtünk - aki tudott száraz ruhát vett fel- és elindultunk lefelé az autókhoz. Visszafelé már gyorsabban haladtunk, ami kellett is, mert a radar kép újabb zivatarzóna érkezését vetítette elő. Nem volt túl tág a rendelkezésre álló időjárási ablak, de szerencsére még időben leértünk a parkolóhoz, ahol teljes sötétség fogadott bennünket; Pilisszentlászlóban elment az áram. Útban hazafelé Budapesten is láttuk a vihar okozta károkat és a "hátrahagyott", kisebb halastó méretű tócsákat. Másnap derült ki, hogy egy villám a távozásunkat követő fél órán belül belecsapott a kilátóba. Persze mivel van rajta villámhárító nem lett baja, viszont abban nem vagyok biztos, hogy a továbbra is ott tartózkodó fotósok nem félték-e le a bokájukat tőle :) A mi állapotunkon már sokat az sem rontott volna :)

Összességében ez is egy jó kis kaland volt, megmutatta milyen klassz kis csapatunk van, de azért szárazon és a tervezett sütögetéssel egybekötve jobb lesz ez majd. És, hogy valóban így lett-e, arról majd szeptember végén számolok be, amikor az újabb csúcstámadást indítjuk a Prédikálószék felé.


 ui: képek a körülményekre való tekintettel nem igazán készültek :)



2018. augusztus 29., szerda

A Mecseken át a szekszárdi cél felé

2. túranap

Szép napos időre virradtunk a nemzeti ünnepen, augusztus 20-án is. A mi mosolyunk- akárcsak a villamos alatt fekvő emberé- nem volt túl őszinte, hála a kis mocsok, zümmögő vérszívóknak. Azért sikerült összeszedni magunkat és a holminkat is, majd lebattyogni a reggelihez. Miután jól laktunk rendeztük a számlát, megköszöntük a szíves vendéglátást Jenőéknek és már úton is voltunk ismét a Mecsextrém Park felé, melynek oldalában halad tovább a kék jelzés.
A Mecsextrém mellett haladunk el; legközelebb talán be is jutunk :)

A 66-os út; a nemzeti ünnepen szerencsére gyér volt a forgalom

Jött is az első kisebbfajta kihívás: átkelni a forgalmas 66-os úton. Szerencsére a napnak ezen viszonylag korai szakában simán átkeltünk az aszfaltcsíkon, és már bent is voltunk az erdőben. 




Kellemes ösvényen kanyarogtunk mielőtt jött az újabb átkelés, ezúttal a Melegmányi úton. Itt már elkezdtük gyűjteni a szinteket mielőtt megérkeztünk volna a nap első bélyegző pontjához, a Fehér-kúti kulcsosházhoz. A ház zárva volt, úgy látszik a hosszú hétvégére nem szállt meg itt senki. Pecsételni természetesen ettől függetlenül lehetett, hiszen a fémkazettát a ház nyugati falára szerelték fel, így mindig elérhető a bélyegző.


Fehér-kúti kulcsosház

Tájfutó emlékmű a kulcsosház mellett

Nem sokat időztünk a szép környezetben fekvő kulcsosháznál, hiszen még nagyon az elején jártunk a napnak; haladtunk tovább az ösvényen amíg el nem értük ismét a Melegmányi utat a Rábay keresztnél, amely Rábay Gyula erdőmérnök emlékét őrzi, aki nagyon sokat tett mecseki turistautak kialakításáért, fenntartásáért.  A pihenő hely egyúttal a Melegmányi-völgy egyik bejárata is, ahol az azonos nevű, többlépcsős vízesés is található; igaz ehhez kicsit később kell letérni a kék jelzésről és a piros sávon közelíthető meg a Szalajka-völgyi Fátyol vízesés helyi rokona.
A Rábay- kereszt; egyúttal a Melegmányi-völgy egyik bejárata

Ezúttal nem csak átkeltünk az aszfalton, hanem pár száz métert haladtunk is rajta mielőtt az balra "kikanyarodott" a lábunk alól, mi pedig egyenesen folytattuk. Heves szintgyűjtésbe kezdtünk ezután; több helyen látszódtak az előző napi eső nyomai, sőt volt, ahol ügyeskedi is kellett, hogy ne legyünk túl sarasak. Egészen 440 méter környékére mentünk fel, majd 400 m alá ereszkedtünk mire megérkeztünk a Büdös-kúti kulcsosházhoz. 
A Büdös-kúti kulcsosház szépen felújított épülete.
 A ház és a környezete is nagyon szépen rendbe van rakva, látszik, hogy felújításon is átesett. Sajnos maga a forrás éppen elapadt, így itt nem tudtuk frissíteni magunkat és pótolni vízkészletünket.
Az elapadt Büdös-kút

Elhagyva a házat ismét emelkedő következett, majd nagyjából szintben és az orfűi úttal párhuzamosan haladtunk a kellemes ösvényen. Csak a Remete rét után -ahol a kék jobb kanyart vesz- kelünk át rajta, alapos körültekintést követően. 
Búj, búj zöld ág :)

Remete réten


Ezután folyamatos emelkedés következik a széles erdészeti úton, melynek mentén ezen a szakaszon rengeteg volt a húsos som; több helyen szinte mézédes, más helyen C vitaminban gazdag (értsd: borzalmasan savanyú) példányok akadtak. Kisvártatva megérkeztünk a Patacsi rétre, ahol tartottunk egy kisebb evő- és ivó szünetet is a kulcsosház előtti padoknál.
És még mindig talpon...

Kellemesen árnyas és széles erdészeti úton emelkedünk egyre feljebb


A kulcsosház a pecséttel
A rét utáni emelkedőn ért utol minket az az örökifjú úriember, akit már a háznál is láttunk. A vele való beszélgetés során derült ki, hogy ő Nagy Balázs, aki a Fehér-kúti kulcsosház üzemeltetője, és egyébként hobbiból tájfutó is, így az emelkedőn inkább ő igazodott a mi tempónkhoz, mint fordítva, ami figyelembe véve, hogy hatvan fölött jár, igen csak megsüvegelendő teljesítmény :) 
Visszatekintés a Tubes, Kis-Tubes és Misina (a tv toronnyal) hármasára
Így hármasban értük el a Jakab-hegyen fekvő pálos kolostor romjait, ahol bár nagyon adná magát, de nincs bélyegző. Itt Balázs elköszönt tőlünk, mondván még az eső előtt le szeretne érni a hegyről. És valóban, felnézve az égre egyre inkább úgy tűnt, hogy ezen a napon is lesz égi áldás, és kétséges volt, hogy ezt megússzuk. Minden esetre bizakodtunk, hogy így lesz. 


Kilátás a toronyból

A fel-és lejárat

A Pálos kolostor romjainak részlete


A kolostor romjai és a közelében fekvő épület- melynek tornya egyébként egyúttal kilátóként is funkcionál-  megtekintését követően mentünk is tovább, mert egy rövidke kitérőt még mindenképpen kellett tennünk a Zsongor-kőhöz. A csodás kilátóponton sem volt lehetőségünk túl sokat merengeni, mert szemből meglehetősen gyorsan közeledett egy esőfelhő, melyből jól láthatóan már hullott is tartalma. Így a kötelező "titanicos fotó" elkészítését követően már mentünk is tovább a halomsírok felé. 
Személy szerint nekem ez jobban tetszik mint az "Itt jártunk, Petike, apa, anya" típusúak

A Zsongor-kő egyébként csodás panorámája, az abba belerondító esőfelhővel

Titanic style :)
Ezeknél már nem álltunk meg, többek között, mert egyre jobban dörgött az ég, másrészt, mert alkalmi túratársunk szerint a Pálos- kútban, melyet a lefele ereszkedés közben útba ejtünk, már lesz víz. Valóban volt is, igaz csak csordogált, de türelmesen kivártuk amíg megtelnek az ivótasakok a hűsítő H2O-val :) 
Az életmentő Pálos-forrás
A kút után folytattuk az ereszkedést; jól esett az a kis aszfaltos szakasz, melyen a volt 4. számú akna emlékkövéig mentünk. Ekkor már kezdtük elhinni, hogy megússzuk szárazon, mert az a bizonyos felhő mégsem jött olyan gyorsan; feltehetőleg a hegy is feltartóztatta kissé. Eddig nem említettem, de a már "megénekelt", úgynevezett"szemevő bogarakkal" ma is, konkrétan egész nap vívtunk...Egyszerűen nem tudom mi értelme a létezésüknek, már azon kívül, hogy az őrületbe kergetik a turistát :) Ezért is örültünk nagyon, amikor ráfordultunk kvázi a célegyenesre, az Abaliget előtti pár száz méterre.
Kilátás az aszfalt útról útban a IV. számú akna felé


Közel a célegyenes
A településre a Denevér ház és a barlang bejárata között értünk be. Gyors pecsételés után láttuk, hogy sajna hiába volt az igyekezet, a korábbi vonatot már nem érjük el, ezért lerogytunk egy kis pihenőre a bejárat mellett található fedett padsorra. A barlangot az előző bejárás alkalmával már megtekintettük, és éppen ezért merem ajánlani is; a bejárattól számítva kb 50 métert kicsit hajlott állapotban kell megtenni, ami a magasabbaknak kicsit kellemetlen lehet, de nekünk ilyen problémáink nincsenek :) A Denevér ház személy szerint kicsit csalódás volt, többre számítottam volna. Minden esetre segít helyretenni a denevérekről sokakban tévesen kialakult képet, így kiderül az is, hogy véletlenül sem céljuk a hajkoronába való belegabalyodás :)
A célban

Denevér ház
Alig telt el pár perc, amikor mégis megérkezett az eső, a mostanában szokásos monszunszerű formában. Iszkoltak is ki a tóból a fürdőzők; csak az igazán bátrak pancsoltak tovább. Tehették, mert nem dörgött az ég, és kb negyed óra után meg is szűnt a csapadék. Mivel időnk engedte, 1-1 hamburgerre és némi sült krumplira beültünk a tóparti büfébe, majd miután végeztünk a kalória bevitellel nekivágtunk az abaligeti vasútállomáshoz vezető 5 km-es útnak.


Beköszöntött az abaligeti monszun :)

Én is örülök, csak inkább belül :D
Ezúttal nem a DDK jelzéseit követtük- az korábban már megvolt- hanem az aszfalt úton mentünk, ami az idő közben ismét kisütő Napnak hála nem volt egy leányálom. Bőven a vonat indulása előtt értünk az állomásra, így volt időnk kicsit felfrissíteni magunkat, átöltözni az indulás előtt. A vonat időben érkezett ide és a sásdi állomásra is, ahol a Zengő IC-re kellett átszállni. Az IC-vel sajnos még mindig nem lehet egyenesen a fővárosba jutni; Százhalombattánál vonatpótló buszra kell szállni. Ezekből ismét sikerült kifognunk azt, melynek sofőrje korábban rallysofőr lehetett, így a többi buszt megelőzve értünk Kelenföldre negyed 9 tájban. Már útközben megbeszéltük, hogy hazamenni és onnan visszajönni már nem lesz időnk; ezért ha látni akarjuk a tűzijátékot, akkor bizony felmálházva, nagy pakkal kell nekivágni a dolognak..és a Gellért-hegynek papucsban, mintegy levezetésképp :)
Mondani sem kell, hogy nem mi voltunk az egyetlenek akiknek eszébe jutott, hogy a hegyről nézze a show-t, ezért eltartott egy ideig mire találtunk szabad helyet, ahonnan látni is lehet valamit. Végül az elfoglalt pozícióból szinte mindent láttunk és valóban megérte, mert nagyon szépre sikerült az idei tűzijáték is. Miután nagy nehezen lekeveredtünk a hegyről úgy döntöttünk, hogy nem megyünk le a négyes metróhoz a hömpölygő emberáradattal, hanem a 133E számú busszal próbálkozunk. Végül fél 11 magasságában értünk a lakásba; a hosszú nap után pedig egyikünket sem kellett altatni, egy gyors zuhany után már húztuk is a lóbőrt mindketten.

A 2. túranap képeinek linkje:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10212315857356056&type=1&l=06a579224e

2018. augusztus 28., kedd

A Mecseken át a szekszárdi cél felé

1. túranap

Vasárnap fél 7-kor ébresztett a telefon. Kelni kellett, hogy elérjük a fél 8-as buszt Mecseknádasdra. A Jókai utcánál lévő Schlossberg sörözőnél kezdtünk bele a ránk váró 30 km-esre tervezett menetelésbe; végül 33 km lett, de kicsire nem adunk :) 
Schlossberg söröző, Mecseknádasd, Jókai utca
A söröző egyébként a Dél-dunántúli Piros túramozgalom igazolópontja, melyből már teljesítettem barátommal, Tavaszi Széllel egy szakaszt, így még biztosan visszatérünk a jövőben valamikor. Mecseknádasdon szépen őrzik a sváb ősök emlékét, több helyen találunk utalást arra, hogy anno ide is be-, majd kitelepítésre kerültek. Szépek és rendezettek az utcák, jó érzés rajtuk járni. 
Mecseknádasd határában








 Elhagyva Mecseknádasdot, elhaladtunk a Skóciai Szent Margit emlékmű mellett is. Margit az akkor még Nádasd névre hallgató településen született, majd később Skóciai királynője lett. Halála után szentként kezdték tisztelni; halálának 900. évfordulóján kórházat is elneveztek róla.


 A Schlossberg sörözőtől a DDK ösvényét egész pontosan 3 km megtétele után értük el és nem olyan soká már fel is tűnt Óbánya helységnév táblája. A falu igazi kis ékszerdoboz, mely nagyban köszönheti - talán nem túlzás ezt állítani - létezését, de fennmaradását mindenképp annak, hogy még idejében megépült a Mecseknádasdra vezető aszfalt út, bekötve ezzel a községet a környék vérkeringésébe. Takaros házikók, rendezett porták jellemzik az egyutcás települést, amit a köznyelv  festői szépsége és nagy arányú német anyanyelvű lakossága miatt "magyar Svájcként" is emleget. A kéktúra pecsételőhelye itt is a kocsmában található, ahol nem csak kávét vagy alkoholt, de házi szörpöt vagy levárt, sőt keramikus termékeket is vásárolhatunk jó áron. Fagyi és jégkása is kapható a szomjoltóban, sőt zenegép és dartsgép is van :)
Pecsételőhely
A helyi fazekas udvara





 Óbányát a helyi pisztrángos tavak mentén hagytuk el, melyekben bizony már akadt néhány ebéd, illetve vacsora érett példány :) Továbbra is az Öreg-patak völgyében haladtunk és bizony jól esett az erdő hűvöse. A megtört mészkő rétegeken néhol a szilvásváradi Szalajka- vízeséshez hasonlóan zúgott alá a patak vize, ami itt is szép látvány, de a völgy igazi nevezetessége a Ferde- vízesés, amely szintén érdemes felkeresni. Hamarosan a bővizű Bodzás forráshoz értünk, ahol fel is töltöttük ivótasakjainkat hűs forrásvízzel.
Feel the ZEN :)
Bodzás-kút
Ferde- vízesés



 A Ferede- vízeséstől már nem kellett sokat gyalogolni, hogy az egykor szebb napokat is látott Kisújbányára érjünk. Na, nem kell romhalmazra gondolni, mindössze annyi, hogy -ahogy a művelt német mondja-, Neuglashütte már nem járt olyan jól mint közeli szomszédja Óbánya. A régi rendszer politikájának "hála" fejlesztés híján szép lassan elsorvadt, az 1970-es években pedig el is néptelenedett; egykori lakói zömmel a közeli Hosszúhetényben kezdtek új életet.

Kisújbánya, utcakép 2018-ban

Az egykori üvegcsűr helyén épült ház


Az egykori lakóházakat ma többnyire nyaralónak veszik meg, szépítgetik, csinosítgatják őket. A falucska szintén pecsételő hely, de a bélyegzőt "őrző" kulcsosház már nem működik, felújításra szorul. Érdemes viszont felmenni a templomig, amely kívül- belül rendben van, szép látvány.



 Étkezni a Klumpás konyhában lehet; mi ugyan nem teszteltük, de a kiírás szerint augusztus 20-án is nyitva volt, amiből arra következtetek, hogy más ünnepen is lehet itt próbálkozni.

Alig hogy az erdészeti úton elhagyjuk Kisújbányát, a kékkel a faluból párhuzamosan felfestett zöld csúcs jelzés jobbra leválik és meredeken emelkedni kezd. És bizony érdemes követni, mivel a Cigány-hegyi kilátó - amely az 1960-as évek táján épült és kb. tíz éve felújították-, az egyik legszebb kilátást kínálja a környékre; de a Mecsek egészét tekintve is elsőosztályú a panorámája.
Ízelítő a panorámából
Továbbhaladva a Szürke rét után megérkezünk a Hidasi- völgybe; a szintén ezt a nevet viselő forrás is csordogált, így természetesen megkóstoltuk a vizét. Ezt követően rövidesen a szakasz másik ismertebb látványosságához, a Csepegő sziklához értünk, amelynek mészkő kiválások által létrejött alakzatai kedvéért szintén érdemes megtenni a nyúlfarknyi kitérőt. 

Egy régi típusú táblán hamarosan azt látjuk, hogy Zobákpuszta már csak 2,5 km. Fellelkesedünk, de csak semmi felelőtlenség, mert a 6541. számú úton előszeretettel száguldoznak az autósok, motorosok, így azon a rövid szakaszon sem érdemes lazáskodni.
A Komlóhoz tartozó településre érve nem sokat kell menni a bélyegzőig, amely a Vargánya tanya bejárata melletti falon található. A tábor, sőt a Gyopár kulcsosház is tele volt, de szerencsénkre a két hely üzemeltetője - az egyszerűség kedvéért - Jenő, felajánlotta, hogy náluk megszállhatunk, Árpádtetőn.(Persze ezt még pénteken leegyeztettük. Egyéb lehetőség hiányában ez a szállás abszolút hiánypótló, ezért bízom benne, hogy hamarosan hivatalossá is válik a dolog.) A pecsételés közben érdekes hangra lettünk figyelmesek, amelyről egészen addig azt gondoltuk, hogy valami madárhoz tartozik, amíg meg nem jelent a szomszéd tetőn egy cica :) Volt nálunk annyi elemózsia, hogy egy kis kolbász neki is jutott..mondani sem kell, azonnal felfalta. 


Zobákpusztát elhagyva egy kis aszfaltkoptatás után ismét az erdőben barangolunk, majd elhagyva a Vasas- forrást, kisvártatva megérkezünk Köves-tetőre. Innen egy kis kitérő a kilátó, amit érdemes megnézni; látni róla többek között a Zengőt, Misinát, Kis-Tubest, Tubest, illetve a Villányi- hegység legmagasabb csúcsait, a Tenkest és a Szársomlyót is.


Jobb oldalt a Mecsek csúcsa, a Zengő (682m)

Visszatérve a Hotel Kövestető melletti rétre egy rövid szakasz erejéig műúton folytatjuk az utunk, majd ismét erdő- néhol kissé sziklásabb tereppel-, míg végül kiérünk az aszfaltútra, melyen az Árpádtető is megközelíthető..de az úgy túl egyszerű volna :) Egy ideig azért rajta maradunk és habár a sűrű növényzettől nem igen látni, de egy külszíni fejtésű bánya mellett haladunk el. Ki van szalagozva, hogy bánya terület, meg hogy életveszélyes, meg tilos, de a magamfajta kalandort ez sosem- így most sem- riasztotta el, úgy vagyok vele valahol mint a Taxi filmek főhőse az 50-es táblával: az csak gördeszkásoknak szól :) Tehát óvatosan persze, de azért beosontam a területre és készítettem pár szép fotót a holdbéli tájról.


 Újra betérve az erdőbe rövidesen elhagyjuk az Iszapoló névre keresztelt víztározót, majd érintjük a sajnos ottjártunkkor éppen elapadt Hársas- forrást. Mielőtt kiérnénk újra a korábbi aszfaltútra nem sokkal Árpádtető előtt még a helyi geocacherek által újrafoglalt Kincskereső- forrás csordogáló vízét is megízleljük; igen jól esik. 
A túrázó számára egy meleg nyári napon a forrásvíz az igazi kincs :)

Árpádtetőre végül az erdőn keresztül, a Mecsextrém Park erdei labirintusa mellett érünk be és foglaljuk el szállásunkat. A házigazdával- aki nem mellesleg erdész- és feleségével a vacsora közben jót beszélgettünk a természetjárás és kicsit konkrétabban a Mecsek szépségeiről, majd lefekvés előtt még tettünk egy rövid levezető sétát is. Sajnos- és erről nem háziak tehetnek a szúnyogok nem igazán hagytak aludni minket, de végül legyőztük őket és sikerült hunyni egy keveset reggel hétig.

A facebookos album linkje, ahol jóval több képet is láthattok a túráról: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10212315565868769&type=1&l=8bd74a64c5